Dolcetto
Značky
Dolcetto je tmavá vinná réva z kopců Monferrato v severozápadní Itálii. Vyrábí se z něj jemná, ovocná vína s barvou od tmavě rubínové po fialovou.
Typické víno Dolcetto je intenzivně a jasně zbarvené a nabízí tmavé, jemně kořeněné vůně se zemitými podtóny mandlí - nebo vlašských ořechů u tříslovitějších příkladů. Protože vína nejsou obecně určena k dlouhodobému skladování, měla by se konzumovat do tří až čtyř let od sklizně.
Vína se vyznačují zejména nízkou kyselinkou, od níž se odvíjí název odrůdy, což znamená "malá sladká". Ti, kdo mají povědomí o italštině, se mohou pochopitelně domnívat, že všechna vína Dolcetto jsou sladká. Ve skutečnosti jsou však sladká vína Dolcetto spíše raritou.
Dolcetto je často považováno za třetí červenou odrůdu Piemontu a v minulosti bylo jakýmsi chudým příbuzným Nebbiolo a Barbery. Proto je tato přizpůsobivá odrůda s brzkým dozráváním často přesouvána na chladnější místa vinic, kde by zejména Nebbiolo těžko dozrávalo. Tyto pozemky se často nacházejí ve vyšších nadmořských výškách.
Naštěstí tyto chladnější polohy také pomáhají odrůdě zachovat si kyselost a zabránit předčasnému dozrávání (dozrává již několik týdnů před Nebbiolem). To může být důležitým vyrovnávacím faktorem pro mnoho moderních verzí odrůdy Dolcetto z celého Piemontu.
V kontrastu s kyselinkou může tato "sladká" odrůda přinést stejně vysušující, trpké třísloviny jako Nebbiolo. To nepůsobí ve prospěch Dolcetta; takové třísloviny polymerizují a změkčují se roky, během nichž by se víno Dolcetto s nízkým obsahem kyselin zhoršilo natolik, že by si ho nebylo možné vychutnat.
Množství tříslovin lze zmírnit krátkým a šetrným kvašením, čímž se zabrání nadměrné extrakci, ale na úkor intenzity vůně. To vysvětluje, proč Dolcetto zaostává za Nebbiolem, pokud jde o jeho pověst.
Odrůda se úspěšně rozšířila do Austrálie a USA, ale Piemont je jejím srdcem. V regionu se nachází několik apelací určených výhradně pro Dolcetto. Nejvýznamnější z nich dosáhly nejvyšší klasifikace DOCG:
- Dogliani (dříve Dolcetto di Dogliani)
- (Dolcetto di) Diano d'Alba (v tomto případě jsou oba názvy stále aktuální)
- Ovada alias Dolcetto di Ovada Superiore - "normální" Dolcetto di Ovada je samostatné označení DOC.
Vína Dolcetto mají vlastní status DOC v rámci několika hlavních podoblastí Piemontu: Alba, Acqui a Asti. Řada dalších piemontských DOC povoluje toto víno buď ve směsích Rosso, nebo jak ve směsích, tak jako odrůdová vína. Colli Tortonesi je jedním z nejznámějších příkladů posledně jmenovaného, stejně jako širší DOC Langhe, Monferrato a Piemonte.
Celkově se Piemont podílí přibližně 98 procenty na celkové rozloze italských vinic Dolcetto, která činí přibližně 6 000 hektarů.
Přesto je tento hrozen povolen k použití v různých DOC a desítkách IGP po celé Itálii (v Piemontu žádné IGP nejsou). V Ligurii, jižním sousedovi Piemontu, se odrůda nazývá Ormeasco a vyrábí se z ní Ormeasco di Pornassio.
Synonyma: Nera Dolce, Ormeasco a kdysi se mylně věřilo, že je totožné s Charbono.