Moscato d’Asti
Moscato d'Asti je sladké, lehce perlivé víno z Piemontu v severozápadní Itálii s nízkým obsahem alkoholu. Jak již název napovídá, vyrábí se z hroznů odrůdy Moscato pěstovaných na vinicích v okolí města Asti a spadá do nejvyšší italské výrobní kategorie: DOCG. Klasické víno Moscato d'Asti je pozoruhodně aromatické, vyznačuje se květinovou vůní s tóny broskví, meruněk a čerstvé hroznové šťávy.
Přestože se sotva může více lišit od jiného ikonického stylu piemontských vín - robustního červeného vína Barolo - je také jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších italských vín.
Odrůda Moscato Bianco (Muscat Blanc à Petits Grains) je v Piemontu doma již po staletí. Odrůda byla oficiálně zaznamenána již ve 13. století na sochách v městečku Canelli.
Město si svůj význam pro Moscato zachovává dodnes; nachází se v samém srdci oblasti produkce Moscato d'Asti; je oficiálně uznanou podoblastí produkce Moscato d'Asti (vína s názvem "Canelli" musí obsahovat 100 % Moscato Bianco) a sídlí zde několik významných vinařství.
Odrůda Moscato Bianco je známá také pod místním synonymem "Moscato di Canelli".
Moscato se používá v celém Středomoří a vyrábí se z něj suchá i sladká vína. Typická je pro něj štiplavá, svěží, květinová a hroznová vůně a málokdy se mu přisuzuje role při výrobě "seriózních" vín - často je zaškatulkováno pro svou roli v lehčích, požitkářských stylech, jehož je Moscato d'Asti nejlepším příkladem.
Moscato d'Asti je polosladké, velmi jemně perlivé a obsah alkoholu se pohybuje kolem 5-6 objemových procent. Asti Spumante je o něco sušší, plně perlivé a obsah alkoholu se blíží 9 objemovým procentům.
Klíčová je zde síla perlení, což je asi nejjednodušší způsob, jak tato dvě vína rozlišit. V italské mluvě o šumivých vínech je Moscato d'Asti "frizzante" (s tlakem minimálně jedné atmosféry), zatímco Asti Spumante je "spumante" (tlak min. čtyři atmosféry).
Oficiálně nesmí Moscato d'Asti samo o sobě překročit tlak 2,5 atmosféry - to je jeden z důvodů, proč se tato vína někdy uzavírají standardním špuntem.
Styl Moscato, který známe dnes, údajně vytvořil v 16. století Giovan Battista Croce, který zbohatl na výrobě šperků pro savojskou šlechtu. Croce vlastnil vinici v kopcích nad Turínem a experimentoval s výrobou sladkých vín.
Styl, který nakonec vytvořil, se stal trvale oblíbeným. Proces výroby Moscato d'Asti je zcela odlišný od výroby šampaňského nebo jiných světových šumivých vín. Nevyrábí se metodou méthode traditionnelle a v žádném případě se nekvasí v lahvích; jeho jiskra vzniká výhradně kvašením v tlakových tancích.
Technika výroby Moscato d'Asti je známá jako "metoda Asti". Jakmile jsou hrozny Muscatu sklizeny, jsou zbaveny stopek a vylisovány - co nejrychleji a nejšetrněji, aby se zachovala jemná květinová vůně.
Vzniklý mošt se filtruje a uchovává v chladu, dokud není potřeba. Víno se vyrábí kvašením dávek tohoto moštu v tlakových nádržích, často při nízkých teplotách, aby bylo kvašení pod kontrolou.
Při přeměně cukrů z hroznů na alkohol se jako vedlejší produkt uvolňuje oxid uhličitý. Vzhledem k tomu, že nádoba je pod tlakem a plyny jsou při nižších teplotách lépe rozpustné, zachycuje se ve víně větší množství tohoto plynu, než je obvyklé, a vytváří tak důležitou jiskru.
Když hladina alkoholu dosáhne přibližně pěti procent (podle oficiálních předpisů musí mít Moscato d'Asti 4,5 až 6,5 procenta alkoholu), víno se znovu zchladí a/nebo přefiltruje, čímž se zničí kvasinky a kvašení se zastaví. Výsledný produkt je sladké, lehce perlivé, parfémované Moscato d'Asti.