Pinot Noir
Pinot Noir (Rulandské modré), dominantní červená odrůda Burgundska, je dnes oblíbená ve vinařských oblastech po celém světě. Neuchopitelný půvab této odrůdy ji přenesl do nejrůznějších vinic po celém světě a v roce 2016 byla šestou nejčastěji vysazovanou odrůdou.
Existují dvě teorie týkající se názvu Pinot. Jedna z nich je, že vznikl proto, že jejich hrozny mají tvar podobný borovicové šišce (francouzsky pinot). Může však pocházet z místopisného názvu ve Francii, například Pinos nebo Pignols. Například v Pignols v Auvergne se Pinot pěstuje již od středověku.
Předpokládá se, že Pinot Noir má původ na severovýchodě Francie nebo na jihozápadě Německa. Z genetického hlediska je jen několik generací vzdáleno od divoké vinné révy, která v oblasti přirozeně roste.
Vůně a chuť
Podstatou vína Pinot Noir je vůně červených bobulí a třešní (čerstvých červených třešní u lehčích vín a dušených černých třešní u těžších příkladů). Mnohé složitější příklady vykazují tóny lesní půdy. Dobře stavěná vína Pinot Noir, zejména z teplejších sklizní, naznačují kůži a fialky, někdy připomínají Syrah.
Rodina Pinot a klonová rozmanitost
Dříve se mělo za to, že Pinot Noir, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Meunier, Pinot Précoce (Frühburgunder) a další jsou členy "rodiny Pinot", která se skládá z různých odrůd. Profilování DNA však ukázalo, že mají stejný genetický otisk. Správně by tedy měly být považovány za mutace nebo klony společné odrůdy.
Klonová rozmanitost a tendence k mutacím odrůdy Pinot souvisí s jejím stářím - předpokládá se, že existuje již 2000 let. Pinot je také předkem obrovského množství dnes známých odrůd révy vinné. Spolu s úctyhodným, ale do značné míry zapomenutým Gouais Blanc je rodičem odrůd jako Gamay Noir, Aligoté a protějšek bílého vína Pinot Noir, Chardonnay.
Pinot Noir zůstává patriarchou odrůd Pinot. Zkratka "Pinot" se v obecném použití obvykle chápe jako Pinot Noir.
Výroba odrůdy Pinot Noir
Pinot Noir vyvolává více diskusí a sporů než kterákoli jiná odrůda, které se většinou soustřeďují na hledání a popis "pravého" výrazu odrůdy.
K tomu, aby se Pinot Noir povedl, je zapotřebí velké péče a dovednosti. Výsledky jsou velmi rozmanité, od vodnatých, kyselých cukrových vod až po jedny z nejbohatších, nejintenzivněji parfémovaných vín na světě. Díky této nepolapitelné dokonalosti si tato odrůda vysloužila obsedantní obdiv milovníků vína po celém světě.
Vinařství
V Burgundsku (vlasti Pinot Noir) se tradiční vinaři zaměřují více na půdu a klima než na vlastnosti samotné odrůdy (je to koneckonců domov terroir). I velmi jemné rozdíly v terroir se odrážejí v tamních vínech Pinot Noir. Například mezi víny z Volnay a Pommard jsou zřetelné a trvalé rozdíly, přestože tyto vesnice dělí pouhý jeden kilometr.
Ve snaze zachovat co nejvíce charakteru odrůdy Pinot se mnoho výrobců přiklonilo k ekologickému a/nebo biodynamickému pěstování révy vinné. Snaží se vyhnout používání komerčních hnojiv, která mohou narušit citlivou chemickou rovnováhu odrůdy.
Styly vína
Šumivé víno
Ačkoli si Pinot Noir získal většinu své slávy díky tichým, červeným, odrůdovým vínům, je tato odrůda také důležitou složkou při výrobě mnoha šumivých bílých vín. Tvoří asi 38 % všech vinic v Champagne, Pinot Meunier asi 32 % a Chardonnay 30 %.
Rulandské modré samozřejmě nesmí chybět jako součást růžového šampaňského.
Růžová vína
Chuťové složky a hloubka barvy přítomné v růžovém víně Pinot Noir se výrazně liší v závislosti na množství kontaktu se slupkou, ke kterému dochází ve vinařství. Příležitostně se objevují zbytkové cukry, ale mnohem častější jsou suché styly.
Bílá tichá vína
Bílá tichá vína vyrobená výhradně z odrůdy Pinot Noir jsou vzácná, ale existují. Bývají bohatá a robustní, a to i v případě, že je extrakce tříslovin omezena na minimum. Nepřekvapí, že mohou vykazovat podobnost s těžšími příklady Rulandského šedého, ale s menší aromatickou intenzitou.
Nejlepší párování s jídlem
Pinot Noir je díky relativně nízkému obsahu tříslovin a vysoké kyselosti velmi univerzální víno. Obecně lze říci, že se dobře páruje s širokou škálou chutí a skupin potravin, ale jako jemné víno dává přednost lehčím pokrmům.
Lehké ovocné výrazy se dobře hodí ke kuřecímu masu a tučným mořským plodům, jako je losos. Vysoká kyselost se dobře hodí ke krémovým těstovinám a sýrům se zemitými složkami, jako je zrající camembert nebo brie.
Robustnější, tříslovinová vína, jako je burgundské, se hodí spíše k jehněčímu, kachně nebo jiné zvěřině a k rustikálním zeleninovým pokrmům. Rulandské modré se často doporučuje ke štědrovečerní večeři.
Synonyma: Rulandské modré, Pinot Nero, Pinot Negro, Spätburgunder, Blauburgunder.